4 Upsala Ekeby vaser tillverkade på 1920-talet

561819

UPSALA EKEBY, 4 vaser av lergods, 1920-tal, handmålad polykrom dekor, stämplade och signerade, en märkt UE Prov (troligen unikat, glasyr- eller modellprov), höjd ca 8,5-26 cm

Största vasen med mindre fotnagg, vasen i form av gryta med lagad hänkel

Keramik/Porslin, Design

Monter 3

Budhistorik (3 bud)

4184248
4184196
4181629

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.