Fåtölj stockholmsarbete i rokoko

561805

FÅTÖLJ, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, skålade sarger, rygglänet krönt med rocaille och akantusblad, nedre sargen med mussla, utsvängda stoppade armlän med voluter och akantus, frontsargen med rocaille, svängda ben med akantusblad och volutformade avslut, bemålad i gulockra, sitthöjd 42 cm

LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 111, jämför snarlik fåtölj i Nordiska Museets samlingar

Slitage, smärre skador och lagningar

Möbler, Fåtöljer

Rum 4

Budhistorik (22 bud)
4185590
11 500
4185594
11 000
4185590
10 500
4185593
10 000
4185590
9 200

Slutpris SEK:
11 500
1 110 EUR, 1 260 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.