Smörherde Marieberg fajans 1700-tal

561794

LOCK TILL SMÖRASK, så kallad smörherde, fajans, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788), rokoko, dekor i form av vilande herde med hund, polykromt bemålad, signerad S M.B, längd ca 17 cm

Nagg/avslag, nedslipad fotring

Keramik/Porslin, Selected

Budhistorik (13 bud)
4184315
4184314
1 900
4184313
1 800
4184311
1 700
4184178
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.