Ovanlig stor fågelfigurin av Mari Simmulson

561756

MARI SIMMULSON (1911-2000), figurin av lergods i form av fågel, rödorange glasyr, stämplad UE SWEDEN 0169, höjd ca 30 cm

Fäst på plastsockel, benen med några repor

Keramik/Porslin, Design

Monter 8

Budhistorik (5 bud)
4184516
6 400
4184119
6 200
4178217
6 000
4176028
5 200
4175953
5 000

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.