Wilhelm Kåge vaser "Tiara" och "Cararra"

561746

WILHELM KÅGE (1889-1960), 2 vaser, "Tiara" samt "Cararra", Tiara: stengods, turkos glasyr med dekor av förgyllda band, stämpelmärkt, Cararra: stengods, vit glasyr med dekor av förgyllda band samt blommor, undertill märkt Cararra, höjd ca 14 respektive 16,5 cm

Slitage, smärre repor, smuts

Keramik/Porslin

Monter 9

Wilhelm Kåge vaser

Budhistorik (10 bud)
4184530
4184481
750
4184279
700
4184279
600
4184441
550

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.