Carl Julius E. Ludwig

561727

CARL JULIUS E LUDWIG (1839-1901): Stad med kyrka vid vatten i månsken. (Mitteldeutsche stadt mit kirche im Montlich), olja på duk, signerad, "Carl Ludwig", 31x25,5 cm.

Karl Ludwig, född den 18 januari 1839 i Römhild, död den 19 september 1901 i Berlin. Han var en tysk målare, elev till Carl von Piloty. Ludwig blev professor landskapsmålning i Stuttgart 1877. Han är representerad bland annat i Berlins nationalgalleri och i Schackgalleriet i München.

Konst, Äldre måleri

Carl Julius E. Ludwig

Budhistorik (8 bud)
4184359
2 400
4184358
4184357
1 600
4179703
4179701

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.