3 figuriner Upsala Ekeby

561647

ESTER WALLIN OCH MARI SIMMULSON, 3 figuriner av lergods, Upsala Ekeby, i form av uggla, pelikan och sittande flicka, 1960-tal, pelikanen omkring 1970, flickan endast i produktion 1967, delvis glaserade, stämpelmärkta, höjd 16-18 cm

Flickan med fotnagg

Keramik/Porslin

Monter 4

3 figuriner Upsala Ekeby

Budhistorik (8 bud)
4183624
700
4180707
650
4183620
600
4180707
550
4179001
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.