Parti keramik av Mari Simmulson Upsala Ekeby

561623

MARI SIMMULSON (1911-2011), 8 vaser, 2 burkar/krukor och 1 ljuslykta, lergods, Upsala Ekeby, olika glasyrer och dekorer. Bestående av:
Vas "Ringo", modellnummer 5060, i produktion 1965-1967
Vas "Iris", modellnummer 7002, i produktion 1967-1969
Vas, modell 43130/947, producerad för Åhlén och Holm omkring 1965
Vas med hänkel, modellnummer 43130/902, producerad för Åhlén och Holm omkring 1965
Ljuslykta, modellnummer 0189M, producerad 1971
Vas "Parblad", modellnummer 6012, i produktion 1966-67
Vas "Sagina", modellnummer 4416, i produktion 1959-64
Vas, modellnummer 1034/81, producerad för Turitz och Co med EPA-varuhusen omkring 1960
Burk med lock, "Roulette", modellnummer 43130/951, producerad för Åhlén och Holm 1965
Kruka, modellnummer 4485, 1960-tal

Obetydligt slitage

Keramik/Porslin, Design

Budhistorik (7 bud)
4183685
600
4183511
550
4183510
500
4183509
450
4177693

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.