Oljemålning av Pro Hart

561616

PRO HART (1928-2006, Australien), Kängurur drickande vatten, signerad PRO HART, olja på pannå, ca 33x44 cm

PROVENIENS: Gåva 1973 till nuvarande ägare från Ian Wilfred Rice, australiensisk affärsman och politiker samt hans fru, vilken var dotter till dåvarande borgmästaren i Melbourne. Rice har även varit ordförande i Carlton Football Club.

Monter 2

Oljemålning av Pro Hart

Budhistorik (3 bud)

4176417
7 000
4176414
6 200
4176413
4 400

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
9 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.