Yrjö Kukkapuro Karuselli fåtölj samt fotpall

561596

YRJÖ KUKKAPURO, "Karuselli", fåtölj samt fotpal, 1980-tal, Avarte, Finland, formgiven 1964, fot och stomme i svartlackerad glasfiber med förkromad metallställning, klädd i naturfärgat skinn, etikettmärkt Design Yrjö Kukkapuro Avarte Made in Finland, snurrbar, höjd ca 88, sitthöjd ca 40 cm

Smärre slitage, fotpall med sprickor i plasten

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 2

Budhistorik (40 bud)
4183536
31 000
4182822
30 000
4183533
29 000
4182822
28 000
4183528
27 000

Slutpris SEK:
31 000
2 992 EUR, 3 398 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.