Bålskål

561492

BÅLSKÅL, 1800-talets andra hälft, sannolikt Skandinavien, hänklar i form av hästhuvuden, fornnordiskt inspirerad dekor i relief samt målad sådan, glaserat lergods, höjd ca 24 samt diameter 44 cm

Omfattande lagningar med klamrar, glasyrbortfall vid sprickorna

Keramik/Porslin

Bålskål

Budhistorik (7 bud)
4182777
4182220
1 400
4182220
1 300
4177159
4177159

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.