Hans Holbein d y träsnitt

561481

HANS HOLBEIN dy tillskriven, 1500-tal, allegoriska scener, träsnitt, ett av bladen bär på baksidan ett monogram krönt av en adlig krona, tryckytorna ca 20x33 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Mindre fläckar, delvis rivna kanter

Fack 20

Hans Holbein d y träsnitt

Budhistorik (10 bud)
4182828
4182827
1 900
4182826
1 800
4182825
1 700
4182823
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.