Kista

561477

KISTA på benställning, 1700-tal, skuren geometrisk dekor, detaljer i smide, senare benställning från 1900-talets första hälft, nyckel finns, höjd ca 36 samt 64x38 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Bruks- och åldersrelaterat slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Övriga möbler

Rum 8

Kista

Budhistorik (5 bud)
4182541
4182398
550
4178107
500
4176616
450
4176248

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.