Wilhelm Kåge ''Argenta'' fat

561473

WILHELM KÅGE, ''Argenta'' fat, Gustavsberg, 1938, med handmålad dekor av kvinna med slöja och kantränder, märkt ''Gustavsberg Kåge 909'' samt målarsignatur, diameter ca 34 cm

Ställvis mindre krackelyr, någon mindre tillverkningsdefekt på fotringen, bruksslitage

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design

Monter 14

Wilhelm Kåge ''Argenta'' fat

Budhistorik (8 bud)
4182790
850
4182789
750
4182788
700
4182786
650
4182724
600

Slutpris SEK:
850
86 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.