Kuriosa

561461

KURIOSA, 3 dlr, bronsfigurin i form av fabeldjur som håller en hare i munnen, patinerad brons, tidigt 1900-tal, kluckaflaska i miniatyr, 1800-tal, svarvad flaska i svärtat ben, 1700-tal, höjd mellan ca 5-7,5 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Bruks- och åldersrelaterat slitage

Diverse

Monter 10

Kuriosa

Budhistorik (11 bud)
4182316
850
4175842
4175842
750
4182314
700
4175842
600

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.