Dosor i silver 1700-tal

561458

DOSOR i silver samt 1 knapp, 3 dlr, 1700-tal, hjärtformad dosa med dubbla lock varav det ena utrymmet har fyra kammare, graverade initialer, arbeten i filigran, rester av förgyllning, dosa med vapensköld (för gravering) hållen av putti, adlig rangkrona, rester av förgyllning, knapp i silver, filigran med stämpel ISGL, mått mellan ca 2,5-3,7 cm, vikt ca 34 g

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Bruks och åldersrelaterat sltage

Silver

Monter 10

Dosor i silver 1700-tal

Budhistorik (25 bud)
4182293
2 800
4182296
2 600
4182293
2 400
4182294
4182293

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.