Grand tour föremål

561442

GRAND TOUR föremål, 5 dlr, venetiansk gondol, 1800/1900-tal, brons, fragment av skulptur i form av ett kejsarhuvud, polykrom terrakotta, ett madonnahuvud i relief, skuret i trä samt förgyllt och bemålat, svarvad trädosa med infälld relief i lack föreställande vagnsekipage, de senare föremålen 1700/1800-tal, med följer också ett fossil i form av en sjöborre, på en etikett är fyndplatsen, bokstäverna R.D.B. samt årtalet 1860 ditskrivna, gondolens längd ca 19,5, dosans diameter ca 6,5 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Nagg, sprickor, gondoljärens åra böjd, bruks och åldersrelaterat slitage

Diverse, Samlarobjekt

Grand tour föremål

Budhistorik (16 bud)
4181446
1 900
4181432
1 800
4177669
1 700
4181431
1 600
4177669

Slutpris SEK:
1 900
183 EUR, 208 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.