Bordsur 1700/1800-tal

561364

BORDSUR, 1700/1800-tal, sannolikt Italien, hölje med skuren dekor och skurna fristående muciserande putti, krederad och blankförgylld, emaljerad urtavla, höjd ca 49, största bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Renoverad och kompletterad, igenskruvad urtavla, funktionen garanteras ej, bruks och åldersrelaterat slitage

Klockor/Ur

Monter 7

Bordsur 1700/1800-tal

Budhistorik (14 bud)
4181215
4 400
4181214
4 200
4181213
4181211
3 800
4181208
3 600

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.