Brosch med smaragder och diamanter

561315

BROSCH, 18k guld och silver, 1900-talets början, med 3 smaragdslipade smaragder, ca 0.83 ct, 0.22 ct och 0.27 ct, tillsammans med 2 gammalslipade diamanter, ca 0.24 ct och 0.26 ct samt divers små åttkant- och rosenslipade diamanter, genombruten dekor, längd ca 3.8 cm, totalvikt ca 6 g

En av de större diamanter med en nagg, några av de små diamanter med nagg, smaragderna med inneslutningar som når ytan samt mindre repor, ställvis anlöpning, nålen är troligen senare, slitage

Guld/Smycken

Monter 19

Budhistorik (5 bud)
4180922
2 400
4179654
4179653
4175119
4175039

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.