Kanna 1700-tal

560477

KANNA, 1700-tal, möjligen Holland, fajans, dekor i blått motiv av landskap med blomster, lock märkt med HA, tumgrepp med musselformation, höjd ca 16 cm

Slitage, kant- och fotnagg, sprickor, glasyrbortfall, lockets fäste med bristning

Keramik/Porslin

Kanna 1700-tal

Budhistorik (8 bud)
4186384
750
4185825
700
4186320
650
4185825
600
4183153
550

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.