Ett par karmstolar funkis

557225

FÅTÖLJER/KARMSTOLAR, funkis, 1930-tal, stålrör och trä samt pegamoid, sitthöjd ca 43 cm

PROVENIENS: Carl Erik Nordströms frisersalong, Storgatan 29, Hudiksvall. Carl Erik övertog salongen med inredning i slutet av 1940-talet och drev den till 1980-talets början. I lokalen fanns dessa stålrörsmöbler vid övertagandet och har sedan gått i arv inom familjen.

Försiktigt åldersrelaterat slitage, enstaka rostmärken, ett armstöd med stötmärke

Möbler, Fåtöljer

Hylla 7

Ett par karmstolar funkis

Budhistorik (6 bud)
4187237
700
4187046
650
4187046
550
4186619
500
4186619

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.