Stålrörsbord funkis

557224

BORD, funkis, 1930-tal, stålrör och trä samt pegamoid, rund skiva och hyllplan, höjd ca 60, diameter 55 cm

PROVENIENS: Carl Erik Nordströms frisersalong, Storgatan 29, Hudiksvall. Carl Erik övertog salongen med inredning i slutet av 1940-talet och drev den till 1980-talets början. I lokalen fanns dessa stålrörsmöbler vid övertagandet och har sedan gått i arv inom familjen.

Försiktigt åldersrelaterat slitage, enstaka rostmärken

Möbler, Soffbord, sidobord, Design

Rum 8

Stålrörsbord funkis

Budhistorik (16 bud)
4187097
1 600
4186618
4186618
1 300
4184977
4186617

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.