Sven Barthel Roland Svensson bibliofilupplaga

556775

ROLAND SVENSSON (1910-2003, bild), och SVEN BARTHEL (1903-1991, text), boken "Skärgård", en rapsodi i ord och bild. Stockholm, Bonniers, 1952, 2 originallitografier, signerade och numrerade Roland Svensson 190/250, bibliofiupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar, detta nummer 190, dekorerat helskinnsband med helt guldsnitt. Litografiernas titlar: "Sjöviste - sommar" samt "Sjöviste - vinter";

Läs mer

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Tema, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor

Budhistorik (16 bud)
4201942
3 600
4201944
3 400
4201942
3 200
4201885
4193719
2 800

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.