Roland Svensson Bibliofilupplaga

556773

ROLAND SVENSSON (1910-2003): boken "Skärgårdsliv i gången tid" - Skildring av arbeta och lek i Stockholms skärgård i ord och bild. Stockholm, Bonniers, 1961. Bibliofilupplaga i grönt helmarokängband, ryggen med förgyllda kvadrater och förgylld text. Pärmarna med förgyllda ramar och titeln förgylld i skrivstil på främre pärm. Övre guldsnitt. 4 originallitografier varav 1 signerad av Roland Svensson.144/250. Tryckt i 250 exemplar och detta nummer 144 och signerad av Roland Svensson i kolofonen;

Läs mer

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Tema, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor

Budhistorik (29 bud)
4202392
8 200
4201958
8 000
4202391
7 800
4201958
7 600
4202390
7 400

Slutpris SEK:
8 200
801 EUR, 937 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.