Roland Svensson förlaga till Jan Fridegård

555596

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Runstenen"- förlaga/omslagsbild till Jan Fridegårds Gryningsfolket, signerad roland S, akvarell och krita, ca 13x15 cm;

Läs mer

HISTORIK:
Gryningsfolket är en roman av Jan Fridegård och ingår i en trilogi som omfattar böckerna Trägudars land (1940), Gryningsfolket (1944) och Offerrök (1949).
Händelserna utspelar sig i Sverige under senare vikingatid.

Handlingen:
Boken tar vid där Trägudars land slutar, och handlar om den tidigare trälen Holme som fortsätter sin kamp för de förtrycktas frihet. Samtidigt skärps motsättningarna mellan hedningar och kristna i staden Birka och både Holme och Ausi dras obönhörligen in i konflikten.

Ändringar/tillägg

Konst, Modernt måleri, Tema

Budhistorik (5 bud)
4201898
2 400
4175943
4162438
4162437
1 900
4160801

Slutpris SEK:
2 400
234 EUR, 274 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.