Roland Svensson Gillöga - hans första litografi

550552

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Kalle Anderssons bod Gillöga", signerad och daterad roland S.1941samt signerad i plåten RS, litografi, bildmått ca 45x59 cm;

Läs mer

HISTORIA:
Roland Svenssons första litografi (1936)

UTSTÄLLD:
Prins Eugens Waldemarsudde,
"Roland Svensson skärgård, öar, hav",
2010-09-16 - 2011-01-18

Med dedikation till tryckaren/litografen Rolf Jansson

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Tema

Visas på begäran

Budhistorik (8 bud)
4202494
4202492
2 800
4170494
2 600
4170493
2 400
4168344

Slutpris SEK:
391 EUR, 457 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.