Pokal, silver, 1700-tal

561197

BERNT JOHAN ESCHENBURG (Verksam 1762-1767), pokal, silver, Enköping, otydliga stämplar, sviselerad dekor i form av bl.a. rocailler, invändigt förgylld, botten med infällft mynt från 1761 föreställande kung Adolf Fredrik samt drottning Lovisa Ulrika, höjd ca 21, diameter ca 16 cm, vikt ca 451g

Mynning med bucklor, otydliga stämplar, graverad med ägarmonogram

Silver

Pokal, silver,  1700-tal

Budhistorik (25 bud)
4180182
6 800
4180183
6 600
4180182
6 400
4180167
6 200
4180133
6 000

Slutpris SEK:
6 800
685 EUR, 778 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.