Schatull

561154

SCHATULL, tidigt 1900-tal, hölje i eboniserat trä samt inläggningar av jakaranda och pärlemor, locket är vikbart, fronten bukig, insatsen för glasen i jakaranda samt med handtag i förgylld brons, 3 karaffer samt 12 glas, höjd ca 26, 3,5x24 cm

Nyckel finns

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

En karaff samt 3 glas saknas, smärre slitage

Diverse

Schatull

Budhistorik (5 bud)
4179837
1 400
4179822
1 300
4179821
4179029
4173353

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.