Skåp boullearbete

561148

SKÅP, boullearbete, 1800-talets slut, senbarockstil, stomme i mahogny delvis eboniserad, iläggningar av sköldpadd och mässingslister samt dekorativa bronsbeslag, skiva i carraramarmor, höjd ca 104, 112x45 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Mindre bortfall av dekor, slitage, nyckel saknas

Möbler, Skåp, byråer

Rum 8

Skåp boullearbete

Budhistorik (21 bud)
4180248
8 600
4180246
8 400
4180244
8 200
4180245
8 200
4180244
8 000

Slutpris SEK:
8 600
830 EUR, 943 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.