Bordsur

561136

BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, krönt med kvinnofigur, pläterad brons, höjd ca 36, största bredd 37 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Figurens ena arm saknar en skruv, senare skydd till urverkets baksida, slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur

Bordsur

Budhistorik (10 bud)
4179802
1 400
4179799
1 300
4179618
4179451
600
4179450
550

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.