Ferdinando Vichi byst i alabaster

561131

FERDINANDO VICHI (1875-1945), byst föreställande Beatrice Portinari (Dantes sångmö), tidigt 1900-tal, signerad F Vichi - Firenze, olikfärgad alabaster, höjd ca 39, största bredd 42 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Mikronagg, smärre slitage

Konst, Skulpturer, Diverse

Budhistorik (10 bud)
4177952
6 200
4173397
6 000
4173397
5 800
4177951
5 600
4173397
5 400

Slutpris SEK:
6 200
598 EUR, 680 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.