Nordiska Kompaniet stolar

561105

NORDISKA KOMPANIET, 4 stolar, varav 2 karmstolar, modell "Krontorp", björk, alla brickmärkta baktill AB Nordiska Kompaniet, stolarna brickmärkta R.9447 - 26 61922, karmstolarna brickmärkta R. 9446 - 4 9 22, registrerade i NK:s kundliggare 1913 och enligt den beställd av Baltiska Utställningen, stolarna köptes på NK i Stockholm år 1922, sitthöjd ca 48 cm

Slitage, bruksslitage, repor, fläckar på sitserna, senare klädsel

Möbler, Stolar

Hylla 8

Nordiska Kompaniet stolar

Budhistorik (15 bud)
4179181
900
4179175
850
4179180
850
4179175
4179179
750

Slutpris SEK:
900
87 EUR, 99 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.