Kaare Espolin Johnson serigrafi

561102

KAARE ESPOLIN JOHNSON (Norge, 1907-1994): ''Sommer'', serigrafi, signerad i blygerts samt i plåten Espolin Johnson, numrerad 6/10, ca 30x42 cm

Något missfärgat till kanten

Ändringar/tillägg
Proveniens: Inköpts från konstnären i 1970 av Mr och Mrs Philip Kingsland Crowe. Mr Philip Kingsland Crow var den amerikanska ambassadören till norge (maj 1969-augusti 1973). Vykort från konstnären till Mr och Mrs Philip Kingsland Crowe daterad 1971 medföljer

Budhistorik (31 bud)
4179604
6 600
4179598
6 400
4179597
6 200
4179592
6 000
4179591
5 800

Slutpris SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.