Ring med gammalslipade diamanter samt safirer

561071

RING, Art Deco, 18k vitguld med 6 gammalslipade diamanter, totalt ca 0.54 ct, 23 rosenslipade diamanter samt 3 safirer, totalt ca 0.34 ct, navettformad med uddiga kanten, Carl Gustaf Hallberg, Stockholm, 1933, ringstorlek 17, totalvikt ca 4.6 g

Slitage, 1 rosenslipad diamant saknas, några diamanter med mindre nagg, safirerna med mindre repor

Guld/Smycken

Monter 19

Budhistorik (14 bud)
4179050
3 200
4179031
4178605
4178603
4178040
1 400

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.