Otto Schultz fåtölj Boet

561064

OTTO SCHULTZ, fåtölj, 1900-talets mitt, Jio-möbler, Jönköping, formgiven 1936, ben i bok, sits och rygg klädd i textil Aralia designad 1928 av Josef Frank för Svenskt Tenn, sitthöjd ca 49 cm

Bruksslitage, repor på benen, enstaka liten fläck på sitsen

Möbler, Fåtöljer

Rum 11

Otto Schultz fåtölj Boet

Budhistorik (33 bud)
4178939
10 500
4178938
10 000
4178936
9 800
4178935
9 600
4178929
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.