Hugo Elmqvist skål brons

560831

HUGO ELMQVIST, skål, brons, 1900-tal, signerad "Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm", höjd ca 9 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, smuts, enstaka små märken

Metall

Monter 2

Hugo Elmqvist skål brons

Budhistorik (18 bud)
4176301
5 000
4176265
4 800
4176095
4 600
4176095
4176264
3 800

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.