Lockask samt ytterfoder Kina

560830

LOCKASK samt YTTERFODER, porslin, Kina, sen Qing, 1800-talets slut, med emaljerad, polykrom dekor av blommor och figurer, lockaskens diameter ca 9, ytterfodrets höjd 6 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, ställvis missfärgning på ytterfodern, ställvis förlust av färg

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Lockask samt ytterfoder Kina

Budhistorik (3 bud)

4176351
4176078
4170160

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.