Kanna av tenn jugend

560829

KANNA, 1900-tal, patinerat tenn, märkt "Sandberg 1903", handtag i form av två ödlor, pip i form av grodhuvud, dekor av lotusblommor, lockets knopp i form av lotusknopp, höjd ca 22 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, smärre stötning, lock med enstaka små repor

Metall

Monter 2

Kanna av tenn jugend

Budhistorik (6 bud)
4176288
4176129
4175555
550
4173301
4168606

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.