Pokal med lock förgyllt silver

560828

POKAL med LOCK, förgyllt silver, 1920/30-tal, trumpetformad med hamrad yta och filigranarbete dekor, knoppen av locket i elefenben, med okänd stämpel, höjd ca 19 cm, totalvikt ca 615 g

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre slitage

Silver

Monter 2

Budhistorik (21 bud)
4176308
3 800
4176128
3 600
4175996
3 400
4176127
3 400
4175996

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.