Orientmatta semiantik

560822

ORIENTMATTA, troligtvis Persisk, semiantik, ca 343x145 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, smuts, kraftig slitage på ena kortsidan, kraftig genomgående mörk fläck,

Mattor/Textilier

Hylla 12

Orientmatta semiantik

Budhistorik (8 bud)
4175830
1 400
4175142
1 300
4170998
4170882
4169711

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.