Vaser Qing

560817

VASER, 1 par, porslin, Kina, sen Qing, 1800-tal, bemålad, polykrom dekor av figurer i arbete samt relief dekor av drake samt lejon, höjd ca 44,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

En lejon saknas, båda vaser med sprickor, lagningar samt retuschering

Orientaliskt, Porslin

Vaser Qing

Budhistorik (23 bud)
4176604
6 400
4176472
6 200
4176396
6 000
4173615
5 800
4173615
4 800

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.