Pierre Hubert L'Archevêque studie av Gustav Vasa

560802

PIERRE HUBERT L'ARCHEVÊQUE (1721-1778): Modell av kung Gustav Vasa klädd i burgundisk dräkt med lagerkrans och spira (1496-1560), bronspatinerad gips, höjd 79 cm
Uppställd i monumentalformat 1773 utanför Riddarhuset i Stockholm. Jämför mindre exemplar i Nationalmuseums samlingar, NMSk 667

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 344, omnämnd

Ställvisa sprickor, smärre lagningar och retuscher

Konst, Skulpturer, Lennartsnäs

Rum 1

Budhistorik (23 bud)
4178982
12 000
4178980
11 500
4178980
11 000
4178966
10 500
4178979
10 500

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.