Bojan Qia qing

560796

BOJAN, porslin, Kina, Qia qing (1796-1821), blåvit dekor av pioner samt fåglar i underglasyrblått, märkt till undersidan, höjd ca 16 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Bojan Qia qing

Budhistorik (25 bud)
4175779
3 600
4175777
3 400
4175775
3 200
4175774
4175772
2 800

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.