Figurin

560786

FIGURIN i form av kinesiska, Capodimonte, 1900-tal, har en pendel som gör att huvud och händer samt tunga rör sig, porslin, med märknig i form av krönt N, höjd ca 15 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Keramik/Porslin, Figuriner

Figurin

Budhistorik (19 bud)
4175445
4175730
4175445
1 800
4175713
1 700
4175445
1 300

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.