Bojan Qia qing

560782

BOJAN, porslin, Kina, Qia qing (1796-1821), blåvit dekor av figurer i en trädgård i underglasyrblått, märkt till undersidan, höjd ca 16 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage, 1 mindre nagg till kanten

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Bojan Qia qing

Budhistorik (12 bud)
4175687
1 600
4175346
4175685
4175346
1 400
4175203
1 300

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.