Uppläggningsskedar

560780

UPPLÄGGNINGSSKEDAR, silver, ragussked, stämplad G Folcker, 1857, samt sked, Sverige, 1918, längd 31,5 respektive 20 cm, vikt 226 g

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruks och åldersrelaterat slitage

Silver, Övriga silverföremål

Uppläggningsskedar

Budhistorik (7 bud)
4174432
4174932
750
4174432
700
4174931
650
4174432
450

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.