Fat blåvit Japan

560777

FAT, 1 par, porslin, Japan, 1900-talets början med blåvit dekor av fåglar och pioner, stämplade till undersidan, diameter ca 31 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 1

Fat blåvit Japan

Budhistorik (15 bud)
4175654
4175640
4175653
4175640
4175652
950

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.