Skålar med dekor av draken

560764

SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, med rosa, emaljerad dekor, chisellerad med draken, höjd ca 11 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage

Orientaliskt, Porslin

Skålar med dekor av draken

Budhistorik (6 bud)
4175339
750
4174997
700
4175286
700
4174997
4167712

Slutpris SEK:
750
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.