Pendyl

560749

PENDYL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, urtavlan märkt Höglunds, dekor i form av bl a sol och facklor, träskuren samt blankförgylld och belagd med slagmetall, nyckel finns, höjd ca 78, största bredd 47 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Funktionen garanteras ej, krederingsnagg

Klockor/Ur, Väggklockor

Pendyl

Budhistorik (7 bud)
4174483
1 300
4175460
1 300
4174483
4167051
4167051
900

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.