Smyckesskrin

560744

SMYCKESSKRIN, Kina, tidigt 1900-tal, trä med lackarbete i svart och guld, , dekor med bl a fåglar och blommor, höjd ca 32, 16x30 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Nyckel finns, men låsmekanismen kärvar, smärre slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 1

Smyckesskrin

Budhistorik (24 bud)
4175594
1 900
4174807
1 800
4174678
1 700
4174491
1 600
4172887

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.